“Özel kalite metallerde sektörde fark yaratıyoruz”

Sancaktar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Mertoğlu ile gerçekleştirdiğimiz röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

“Özel kalite metallerde sektörde fark yaratıyoruz”

Öncelikle bizlere kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz? 

Şirket olarak otomotiv, savunma sanayi, beyaz eşya, havacılık, iş makineleri gibi ülkemizde üretim açısından önemli sektörlere hizmet veriyoruz. Ürün kalitemize büyük önem vererek, özel metalleri stoklarımızda bulundurma konusunda sektörün öncü firmalarının çözüm ortağı olarak hizmet vermekteyiz.  

Faaliyetlerimize 2012 yılında Sancaktar Metal Sac Ürünleri Özel Metaller Mak. Müh. San. Ve Tic. Ltd. şirketini kurarak başladık. Şirketi kurmadan öncede Türkiye’nin metal sektörü alanında lider kurumlarıyla işbirliği içerisinde çalışmalarımı sürdürdüm. Sektör içerisinde yer alarak ve tecrübe kazanarak 2012 yılında kendi şirketimi kurdum. Güçlü ekibimle beraber sektörde çok hızlı yol aldık ve sektörün önde gelen güçlü firmalarından biri olma yolunda emin adımlarla ilerlemekteyiz.

Şirketin hedeflerini belirlerken özellikle Türkiye’nin lokomotif sektörlerine kaliteli metali çelik servis merkezimizden ulaştırmayı kendimize şiar edindik. Kaliteli ürünlerimizle sektörde fark yaratmayı misyon edinerek faaliyetlerimizi yıllar içinde büyüttük ve büyütmeye de devam edeceğiz. Türkiye’de önemli sektörlerin ihtiyaç duyduğu özel kalite saclar, Özel boru ve profil malzemeleri, İsveç takım çelikleri, yüksek mukavemetli aşınma plakaları, bakır, bronz, alüminyumun yanı sıra paslanmaz, titanyum gibi metal hammaddelere bünyemizde bulunan grup şirketlerimizin stoklarından sağlamaktayız. Bu ürün gruplarında geniş ve kaliteli portföyümüz ile ihtiyaçlara cevap verebiliyoruz. 

"15 ülkeye ihracat yapıyoruz."

 

İhracat yapıyorsanız dış pazarlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz? İhracatta öne çıkan ülkeler hangileri? Belirlediğiniz bir hedef pazar var mı?

Ürün kalitesi ve hızlı hizmet anlayışı ile hem yurt içinde hem de yurt dışında faaliyetlerimizi büyütüyoruz. Üretimini yaptığımız ürünler iç ve dış pazardan yoğun talep görürken faaliyetlerimizi tüm dünyaya ulaştırmak için yoğun çalışıyoruz. 

Bu bilinçle kısa sürede sektördeki yerini alan Sancaktar Metal, 2020 yılında çeşitli ülkelere ihracata başlamış ve bu bağlamda ihracat yaptığı ülke sayısını her geçen gün artırıyor. Şuanda Avrupa ülkeleri başta olmak üzere 15’ten fazla ülkeye (Almanya,Macaristan,Slovakya,Çekya,İsrail vb.) ihraç ettiği özel kalite metallerle dünyaya ürünlerini ve adını tanıtıyor. 

İç ve dış pazarda öne çıkan ürünleriniz nelerdir? 

İç ve dış pazarda tüm ürünlerimiz tercih ediliyor. Geniş ürün portföyümüz ve müşterilerimize sağladığı avantajlar açısından tüm ürünlerimize ilgi yoğun. Özel kalite saclar, (S500MC, HC340, HX420, vb.), Özel boru ve profil malzemeleri (S355MC, S275 MC vb.) özel kalite yapısal çelikler (HEB-HEA-IPE vb.) İsveç takım çelikleri, yüksek mukavemetli aşınma plakaları, bakır, bronz, alüminyum (5086-6061-7075 vb.), paslanmaz, titanyum gibi üretimde ihtiyaç olabilecek bütün ürünler tercih ediliyor. Stoklarımızda bulunan nitelikli özel metallerin bulunması ve grup şirketleri bünyemizdeki çelik servis merkezimizle müşterilerimize sürdürülebilir hizmet vermeye devam ediyoruz.

"Ürün çeşitliliğini artırmayı hedefliyoruz"


Artan enerji maliyetleri faaliyetlerinizi nasıl etkiliyor?

2023 yılında global piyasalardaki daralma doğal olarak satış hacmimizin azalmasına yol açtı. Bunun üzerine özellikle enerji-yakıt ve dolayısıyla navlun fiyatlarındaki artış ihracat hedeflerimizi gerçekleştirmemizi olumsuz yönde etkiliyor. 

Ağırlıklı olarak hizmet verdiğiniz sektörler hangileri? Sektörlere dair geliştirdiğiniz veya üzerine çalıştığınız yeni bir ürün veya proje var mı? Varsa bahseder misiniz? 

Şirketimiz ; Otomotiv, savunma sanayi, beyaz eşya, havacılık, iş makinaları gibi ülkemizde üretim açısından önemli sektörlere tedarik sağlamakta. Özel metallerin tedariği konusunda sektörün öncü firmalarına çözüm ortağı olarak hizmet veriyoruz.  2024 yılında başta topraklama elemanları (sıcak daldırma galvaniz şerit ve plaka), aydınlatma-elektrik direkleri ve komponentleri, güneş enerji sistemleri için bağlantı elemanları, binek otomobiller için körük imalatı ve satışı olmak üzere ürün ve hizmet gamını genişletmeyi ve çeşitliliğini artırmayı hedefliyoruz. 

Faaliyetlerimize başladığımız 2021 yılından bugüne kadar sahip olduğumuz çalışma disiplini ve azmi ile bugünden sonra da devam ederek, sektörümüzde çözüm ortaklarımızla birlikte bugün olduğu gibi lider olarak geleceğe emin adımlarla yürüyoruz.  Hızlı, kaliteli ve güvenilir iş ahlakımızı, geniş ürün yelpazemizle birlikte harmanlayarak iş ortaklarımızın beklentilerini en üst düzeyde sürdürülebilir kılmak en büyük amacımız. 

“Yüksek Standartlara Alışın” sloganıyla yolumuza devam etmekte kararlıyız.