Avrupa çelik kutu profil piyasası, zayıf talep nedeniyle daha da düştü

Avrupa'da çelik kutu profil piyasası, geçen haftalarda, zayıf son kullanıcı talebi ve Avrupa'da giderek artan belirsiz ve kasvetli ekonomik durum nedeniyle aşağı yönlü hareket etti.

Avrupa çelik kutu profil piyasası, zayıf talep nedeniyle daha da düştü

Avrupa'da çelik kutu profil piyasası, geçen haftalarda, zayıf son kullanıcı talebi ve Avrupa'da giderek artan belirsiz ve kasvetli ekonomik durum nedeniyle aşağı yönlü hareket etti.

Fastmarkets'in yerel, Kuzey'e teslim çelik profiller (orta) için haftalık fiyat değerlendirmesi Avrupa, Çarşamba günü ton başına 930-960 € (994-1.026 $) oldu ve bir hafta önceki ton başına 935-980 €'dan ton başına 5-20 € düştü. Güney Avrupa'ya teslim edilen yerel çelik profiller (orta) için ilgili haftalık fiyat değerlendirmesi de Çarşamba günü ton başına 935-970€'dan haftalık ton başına 5-10€ düşerek ton başına 930-960€ oldu.

Tüccarlar, fabrikaların bağlantı çekmek için daha düşük teklifler vermesi nedeniyle fiyatların düştüğünü, ancak bu tür hamlelerin büyük ölçüde başarısız olduğunu söyledi.

Kuzey Avrupa'dan bir kaynak, "Daha fazla sipariş üretmiyor" dedi. Piyasa kaynakları, mevsimsel olarak yavaş geçen yaz döneminde yıllık bakım kapanışları nedeniyle fiyatların düzleşmesini bekliyordu, ancak aynı zamanda Avrupa ekonomisinin kısa ve orta vadedeki durumuna ilişkin belirsizliği de dile getirdiler.

AB'nin istatistik ofisi Eurostat'a göre, avro bölgesinin en büyük ekonomisi olan Almanya bu yılın ilk çeyreğinde resesyona girdi. Son istatistikler, Kuzey Avrupa ülkesinin ekonomisinin bu çeyrekte %0,3 daraldığını gösterdi. Euro'yu ortak para birimi olarak kullanan ülkelerin oluşturduğu Euro bölgesi ekonomisi Ocak-Mart döneminde %0,1, tüm AB ekonomisi ise %0,2 büyüdü. Her ikisi de bir önceki çeyrekte %0,1 oranında daralmıştı. Kaynaklar, Almanya'nın konut sektörünün özellikle ağır darbe alarak uzun çelik ürünlere olan talebi zayıflattığını söyledi. Ülkenin Federal İstatistik Dairesi Destatis, bu yıl Ocak'tan Mart'a kadar verilen konut inşaat izinlerinde yıllık %25,7'lik bir düşüş bildirdi.

Destatis, 17 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, "inşaat malzemelerinin yüksek maliyetleri ve kötüleşen finansman koşullarının" inşaat proje sayılarındaki düşüşte önemli faktörler olacağını ekledi. Bu arada, Avrupa'da sıcak haddelenmiş rulo ham madde fiyatları, piyasanın durgun olması ve Haziran ayında ticaretin düşüşe geçmesiyle değerlendirme haftasında düştü.

Fastmarkets'in Kuzey Avrupa çıkışlı yerel çelik sıcak haddelenmiş rulo endeksini günlük hesaplaması, bir hafta önceki ton başına 755,00€'dan ton başına 7,37€ düşüşle Çarşamba günü ton başına 747,63€ oldu. Sıcak sac hammaddesi fiyatları Mayıs ayında aylık bazda ton başına 75,29€ düşerek önemli ölçüde düştü.